3 wavelengths for soft-tissue applications
The all-in-one multi-wavelength laser system designed specifically for treating a variety of dental diseases. Our S3 dental solution has 3 wavelengths, providing unparalleled versatility and effectiveness. Ensuring safety and precision with every use. Elevate your skills with ease and make excellence a routine choice.
BLUE 450nm
450nm reaches the maximum absorption peak of hemoglobin, enabling efficient non-contact cutting and coagulation at very low power, while minimizing thermal damage.
RED 650nm
LLLT (Low Level Laser Therapy) /Photobiomodulation for faster wound healing and pain-free dental treatments.
IR 980nm
980nm infrared wavelengths provide deep penetration for exceptional disinfection in periodontal, endodontic, and implant treatments. Its excellent absorption by water enhances tissue ablation, ensuring effective and precise treatment outcomes.
Clinics' Trusted Choice Globally Endorsed
S3 has already reached over one-third of the world's countries and regions, earning high praise from clinical professionals. It is prominently featured in European textbooks and dental journals, endorsed by professional institutions, and holds prestigious certifications, solidifying its position as a top choice in dental care.
Praised by Leading Dental Professionals Around the World
Technical Specification
| Operation mode | Continuous/pulsed mode |
| Laser Wavelength | 450 nm/650 nm/980 nm |
| Laser power | 3W/200mW/7W |
| Aiming Beam | 650 nm <2mW |
| Pulse duration/interval | 25μs – 999 ms |
| Laser type | Diode Laser |
| Laser classification | Class 4(IV) |
| Adapter input parameters | 100-240V~,50/60Hz, |
| Display/Control | 7in HD Touch-Screen |
| Laser beam delivery | 200μm,300μm to 400μm in diameter and with SMA905 connectors |