Hardware Performance
High-Quality Casing: The M2 features a high-class ABS+PC unibody durable shell, smooth and aesthetically pleasing, adding a touch of art to the operating room.
High-Quality Casing: The M2 features a high-class ABS+PC unibody durable shell, smooth and aesthetically pleasing, adding a touch of art to the operating room.
The integration of the fiber SMA-905 interface and laser indicator into the "Pioon-Eye" design makes it a visual delight from afar.
The M2 includes a built-in adapter supporting global voltage, ensuring stable operation in different regions.
Equipped with the most powerful CPU to date, the M2 supports up to three-wavelength output simultaneously. The standard configuration is 980nm 30W and 1470nm 15W, with further customization options available. For detailed customization of power and wavelength, please contact us.
The M2 is equipped with PIOON-developed SmartOS 2.0, based on the operational logic of modern smartphones. It features an elegant and user-friendly interface.
From preset configurations to expert customization, finger-touch activation to personalized settings, SmartOS 2.0 helps users achieve a seamless operational experience.
The device features precise energy control and adjustment functions, ensuring the most suitable energy output for various surgical procedures, thereby guaranteeing safety and effectiveness.
The UI design is simple and intuitive, allowing for quick parameter setting and adjustment, helping users get started quickly and improving work efficiency.
| Operation mode | Continuous/pulsed mode |
| Laser Wavelength | 1470 nm |
| Laser power | 15W |
| Aiming Beam | 650 nm <2mW |
| Laser type | Diode Laser |
| Laser classification | Class 4(IV) |
| Adapter input parameters | 100-240V~,50/60Hz |
| Display/Control | 7in HD Touch-Screen |
| Laser beam delivery | 400μm, 600μm in diameter and with SMA905 connectors |