Top-tier Dental Laser Technology
The Pioon team began designing and manufacturing dental lasers in 2007. After years of market validation, this dental laser has evolved into a globally recognized soft tissue dental laser, known for its stable performance and reliable quality.
Featuring an all-copper cooling system
our product boasts exceptional heat dissipation capabilities and long-term stability. This ensures consistent laser output and extends the lifespan of the laser, delivering reliable performance over time.
Stable power output of 10W
providing stable performance witha 10W laser,it coversa broad range of clinical applications.
The control system, powered by a multi-core CPU
ensures redundancy and monitoring, meeting the stringent FDA requirements for medical lasers. This advanced technology guarantees reliability and safety, making it a top choice for medical professionals.
The intelligent software system
unlike traditional industrial control systems, offers simple operation, a user-friendly interface, excellent human-machine interaction, and rich functionality. It features an intuitive user interface that is easy to navigate, significantly enhancing user efficiency. Additionally, the intelligent software system supports personalized settings to meet various user needs. Its multifunctionality and high performance make it outstanding in diverse dental application scenarios.
A wide range of Applications
This dental laser offers a wide range of functions to meet the needs of dental surgery, combining practicality and versatility. The intended use of S1/H1 soft tissue dental lasers includes Oral soft tissue surgery; periodontal treatment; root canal therapy/treatment, disinfection; dentine hypersensitivity (DH).
With valous presets treatment procedures, any dentist, who is new to dental laser, can start the laser treatment with a simple swipe and click.
The massive multimedia tutorial content in this dental laser can greatly accelerate the process to master the laser skills. You can change the preset values with a simple touch in Expert Mode, getting the most out of this dental laser.
Classic Design
The design of this dental laser is timeless, featuring a traditional yet intuitive user interface. Its classic aesthetics ensure ease of use and provide an excellent user experience. The 2K Ultra HD touch screen display makes the laser operation more easy and convenient, what’s more, it boasts the highest resolution in the industry, providing surgeons with an exceptional view during procedures. Its outstanding touch controls meet electromagnetic compatibility standards for medical devices, ensuring both precision and reliability.
The model S1 and H1 are only different in color. The color of S1 is black, while the color of H1 is white.
The advantages of dental laser treatment
Dental laser technology revolutionizes dentistry with its precision, minimal discomfort, and accelerated healing, making it an ideal alternative to traditional surgical methods such as electrocautery and scalpels. Patients experience less pain and swelling, faster recovery times, and often require fewer follow-up visits. Moreover, lasers sterilize as they work, lowering the risk of infection. This technology enables dentists to perform a variety of procedures with greater efficiency and effectiveness, from cavity treatment to gum disease therapy.
Technical Specification
| Operation mode | Continuous/pulsed mode |
| Laser Wavelength | 980 nm |
| Laser power | Max.10W |
| Aiming Beam | 650 nm <2mW |
| Pulse duration/interval | 25us – 999 ms |
| Laser type | Diode Laser |
| Laser classification | Class 4(IV) |
| Adapter input parameters | 100-240V~,50/60Hz, |
| Display/Control | 7in HD Touch-Screen |
| Laser beam delivery | 200μm,300μm to 400μm in diameter and with SMA905 connectors |