PIOON S1-K12 Medical Diode Laser
Focused on EVLT applications, it supports precise, minimally invasive treatment of varicose veins, helping improve procedural efficiency and patient recovery.
Superior
World's classic intelligent 1470nm laser , especially popular in South America.
Simple
Compact and lightweight, ideal for easy handling.
Stable
Ensures high-quality hardware and software for reliable performance.
Smart
Versatile for various clinical applications in aesthetics and surgery.
Benefits of Software
Exceptionally quick response
With absolutely no latency portable diode laser
Smart OS
Easy to use with a user-friendly interface
Soft Shutdown
Ensures a controlled, gradual power down to prevent data loss and maintain device integrity
Hardware Performance
Screen
7-inch Retina Display, Wide-Screen for expansive clarity and rapid response, elevating precision in medical diagnostics and enhancing patient care.
Perfect design
Aluminum-magnesium alloy case with longer durability and superior thermal properties.
Weight
Net weight is 2KG so it could be taken anywhere--The first choice for modern clinics.
Durability
Built-in battery provides an impressive two-hour continuous operation.
Technical Specification
| Device type | S1-K12 |
| Operation mode | Continuous/pulsed mode |
| Laser Wavelength | 1470±30nm |
| Laser power | Max.12W |
| Aiming Beam | 650nm < 2mW |
| Pulse duration/interval | 10 ms – 25,000 ms (25 s) |
| Laser type | Diode Laser |
| Laser classification | Class 4(IV) |
| Adapter input parameters | 100-240V~,50/60Hz, 2.5A max |
| Display/Control | 7in HD Touch-Screen |
| Net Weight | ≤2KG |
| Dimensions | 225mm(L) X 150mm(W) X 150mm(H)(8.8 in X 5.9 in X 5.9 in) |
| Transmission System | 400μm and 600μm |
| Transmission Wavelengths | 650nm~1470nm |
| Connector | SMA905 |